Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel isteksizlik neden olur?
20 Temmuz 2013 tarihinde eklendi, 2.484 kez okundu.

Cinsel isteksizlik neden olur? ile ilgili hazırladığımız bu konumuzda, Cinsel isteksizlik neden olur? hakkında bazı şeyler anlattık.. Umarız ki faydalı olacaktır. Okuyup beğendiğiniz konuları facebook veya twitter ikonlarından paylaşarak daha çok bayana ulaşmamıza yardımcı olursanız memnun oluruz :)

cinsel isteksizlik neden olur 2 Cinsel isteksizlik neden olur?

“Cinsellik bireyin orijinal bir dürtüsü, hayatın berrak ve sıhhatlı bir parçasıdır” diyen Uzman Psikolog Şencan Taşkale, “Bu kadar önemli ve berrak bir dürtüyü insan bünyesi ne olur da reddetmeye başlar?” sorusunun yanıtını, Kadinn.gen.tr okurları için veriyor…

cinsel isteksizlik neden olur 3 Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel isteksizlik türleri
Cinsel isteğinizin azalması süreğen ya da dönemsel olabilir. Partnerinize karşı cinsel isteğiniz azalmış olabileceği gibi, genel bir cinsel isteksizlik de yaşıyor olabilirsiniz.

Cinsel isteksizlik gibi görünen bir öteki durum da partnerinize karşı ya da genel bir cinsel isteksizliğiniz olmamasına rağmen, tatminkâr olmayan ve uyarılmadığı bir cinsel ilişkiden uzak durmanızdır. Bu durum da bir süre sonra cinsel isteğin azalmasına yol açar.

cinsel isteksizlik neden olur 4 Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel isteksizlik nedir?
Cinsel doyum önemli bir fizyolojik ve psikolojik bir ihtiyaçtır. İstek ise belirli bir ihtiyacı karşılayacağı düşünülen şey veya duruma karşı duyulan özlemdir. Dolayısıyla cinsel istek bireyin cinsel ihtiyaçları karşılayacak, dürtülerini uyaracak yaşantılara, kişilere, fantezilere olan ilgi ve arzusudur. Her bireyin cinsel ihtiyaç ve istek sıklığının değişik olabileceği unutulmamalıdır.

cinsel isteksizlik neden olur 5 Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel isteği belirleyen faktörler
Cinselliğe ve bedeninize olan ilginizi; yaşam enerjiniz, geçmiş yaşantılarınız, cinselliği tanıma biçiminiz, ilişki kurma tarzınız, kişilik önemlilikleriniz ve yaşadığınız kültürün öğeleri belirler. Cinsel ihtiyaçlar bireyin tüm öteki ihtiyaçları ile bağlantılı ve bir aradadır. vakit vakit öne çıkıp vakit vakit gerileyebilir.

cinsel isteksizlik neden olur 6 Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinselliği nasıl öğrendiniz?
Tüm öteki yaşam olaylarında olduğu gibi cinsellik ile ilgili şemaların oluşumu erken çocukluk yıllarına kadar dayanır. Cinsellik kavramını en başta zihninize nasıl kodlandığınız onu nasıl yaşayacağınızı da belirler. Örneğin, ülkemizde genellikle çocukluk çağında cinselliğin pis ve kirleten bir şey olduğu öğretilir. Birey cinsel dürtülerini her fark ettiğinde utanç ve suçluluk hissetmeye koşullanmış olabilir. Bu çerçevede cinsel rollerin ilk öğrenildiği yaşlardan itibaren beden, cinsel dürtüler, istekler ve ihtiyaçlarla ilgili farkındalık gelişemez.

cinsel isteksizlik neden olur 7 Cinsel isteksizlik neden olur?

Kadın cinselliği nasıl yaşar?
Bazı toplumsal öğretiler, kadınların cinsel uyarımlarının daha az farkında olmalarını destekler biçimdedir. Kadının cinsellikten aldığı/alacağı haz önemsiz ve gereksiz görülebilir. Kadın giderek cinselliği omzunda bir yük, eşine karşı yerine getirdiği bir görev gibi görmeye başlayabilir. Hatta bazı kadınlar gece yattığında eşinin yaklaşmaması için dua eder. Ya da cinselliği tamamlaması ve başından savması gereken bir görev gibi görebilir.

cinsel isteksizlik neden olur 8 Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel isteksizliğin tek bir sebebi yoktur
Bazen tek, bazen de birden fazla koşul bir araya gelerek isteksizliğe sebep olabilir. Bunlardan en önemlileri; psikolojik ve psikodinamik faktörler, cinselliğin tekdüze ve duyarsız yaşanması, cinsel bilgisizlik ve cinsellikle ilgili kulaktan kulağa aktarılmış hata bilgilerdir.

Cinsel isteksizlik sorunu, çoğunlukla kadına özgü bir sorun olarak görülür. Bu algı; ‘Erkek her vakit cinsellik için hazır ve isteklidir’ cinsel miti ile yakından ilgilidir. Oysaki cinsel isteksizlik ile yardıma başvuran erkek ve kadın sayısı eşittir.

cinsel isteksizlik neden olur 9 Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel isteği neler etkiler?
Cinsel isteğin bir sorun haline geldiği noktada, var olan cinsel yaşantının niteliğine bakmak gerekir. Cinsel yaşantı çeşitli aşamalardan oluşur. Bu aşamaların nasıl yaşandığı cinsel isteği etkiler.

cinsel isteksizlik neden olur 10 Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinselliğin temel aşamaları
UyarılmaGerilmeDoyumGevşeme

cinsel isteksizlik neden olur 11 Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel isteksizlikte uyarılma sorunu
Özellikle “uyarılma” fazındaki sorun cinsel soğukluğun sebeplerinden biridir. Sevişme sırasında geri bildirim verilememesi ve istek ve ihtiyaçların dile getirilmemesi, uyarılmanın hakikatleşmesini engeller. Yani, beden cinsel yaşantıya hazır hale gelmez, tepki vermez. Uyarılma fazı hakikatleşmediğinde öteki fazlara da geçilemez ve orgazm da hakikatleşmez. Yeterli cinsel uyarım olmadığında, cinsel ihtiyaç ve beklentiler karşılanmadığında cinsel istek de giderek körelebilir.

cinsel isteksizlik neden olur 12 Cinsel isteksizlik neden olur?

Bir cinsel isteksizlik örneği
Üç yıl flört edip, yaklaşık bir senedir nişanlı olan genç çift, cinsel birleşme olmaksızın bazı yakınlaşmalar yaşarlar. Bundan karşılıklı zevk alır ve bir araya gelecekleri vakitlerı iple çekerler. Ancak evlendikleri günden itibaren kadın giderek daha da isteksiz olmuştur.

Neredeyse eşinden kaçar, bazen de sadece eşi istiyor diye birlikte olmayı kabul eder hale gelmiştir.
Sanki evlilik öncesinde nişanlısı ile o güzel anları yaşayan o değil gibidir…

cinsel isteksizlik neden olur 13 Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel isteksizlik sorunu nasıl çözülür?
Bu örnekte evlendikten sonra başlayan bir cinsellikten soğuma görüyoruz. Birleşme olmayan dönemde sevişmeye ağırlık verilerek, klitoral olarak uyarılan ve zevk alan kadın, birleşmeden sonra uyarım eksikliği yaşamış ve giderek cinsellikten uzaklaşmış olabilir. Evlilikle birlikte başlayan, sevişmenin geri planda kaldığı, birleşme odaklı cinsellik, kadının uyarımı için yetersiz olur. Bu ve benzeri problemler, bilgilenme ve yeterli uyarımın sağlanması ile çözülebilir.

cinsel isteksizlik neden olur 14 Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel tabuların cinsel isteksizliğe etkisi
Burada bir öteki önemli etken de evlilik ile gündeme gelen yeni kadın rolünün yarattığı değişim ve etkiler olabilir. Aynı vakitda cinsellikten keyifli bir aktivite gibi zevk alırken, birleşme ile can sıkıcı ve anlamsız bir göreve dönüşmesi birçok genç kadının yaşadığı bir adaptasyon sorunudur. O güne kadar birleşme ve kızlık zarı ile korkutucu ve yasaklayıcı mesajları almaya alışan zihin birdenbire birleşmeyi keyifli bir aktivite gibi göremez.

cinsel isteksizlik neden olur 15 Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel bıkkınlık
Cinsel isteğin azalmasındaki en önemli etkenlerden biri de; cinsel bıkkınlıktır. Bu durumda sevişme sırasında çiftler bir sonraki adımı bilirler ve heyecan verici faktörler azalmış, cinsel ilişki tekdüze hale gelmiştir.

cinsel isteksizlik neden olur 16 Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel isteksizlikte psikiyatrik ve organik kökenli hastalıklar
Tiroit fonksiyon bozuklukları, öteki rahatsızlıklar (ağrılı hastalıklar, kanser, diyabet vb.), yaşlanma ve gebelikler de dolaylı olarak cinsel isteği etkileyebilir. Depresyonda da cinsel isteksizlik ana belirtilerden biridir. Ayrıca bazı jinekolojik ya da psikolojik kökenli olabilen cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsellikten kaçınmaya sebep olabilir. Birçok kadın cinsel ilişki sırasında ağrı hissetmesinin normal olduğunu düşünebiliyor. Oysaki cinsel ilişki ağrı veren bir şey değildir. Ağrı söz konusu ise mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Çiftin cinsel birliktelik sıklığını etkileyen bir öteki önemli konuda partner ile kurulan ilişki tarzı ve duygusal öğelerdir.

Sorularınız için: sencantaskale@gmail.com
0212 283 60 70

cinsel isteksizlik neden olur 17 Cinsel isteksizlik neden olur?

Konuyla ilgili öteki yazılarımız

Kadınlar cinsellikten neden uzaklaşır?
Kadınlarda cinsel isteksizlik neden olur? İletişimsizlik, testesteron eksikliği, doğum kontrol hapları, emzirme ve daha pek çok neden kadınları eşeyselten uzaklaştırır. İşte, kadınlarda cinsel isteksizliğe yol açan tüm faktörler…

Kadınlarda cinsel arzuyu söndüren 8 psikolojik neden
Biz kadınlar neden bazen partnerlerimizi daha az çekici buluruz? Partnerin fiziksel görünümündeki apayrılikten mi, yoksa eşeyselteki başarısızlıktan mı? Peki ya sıhhat sorunları ya da ilişkideki sorunlar? Hangisi arzuyu azaltır?

Cinsel isteğiniz azsa ne yapmalısınız?
Belki fiziksel belki de ruhsal bir sorundan dolayı cinselliğe olan ilginiz azaldı. Düşük libidoyu canlandırma yollarını merak ediyor musunuz?

Cinsel isteksizlik neden olur? başlıklı makalemiz burada sona erdi. Bir başka konumuzda tekrar görüşmek dileği ile kendinize iyi bakın. Sitemizde paylaştığımız konularla ilgili sorularınızı/yorumlarınızı aşağıdaki yorum kutucuğunu doldurarak, bu sayfaya gönderebilirsiniz. Teşekkürler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git