Hamilelikte kanama olur mu?

Hamilelikte kanama olur mu?
20 Nisan 2012 tarihinde eklendi, 5.530 kez okundu.

Hamilelik süreci içinde dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birtanesi de hamileliğin ilk başlarındaki hassasiyet durumunuzdur.

 

Olabildiğince ilk üç ayı dinlenerek geçirmeniz sizin açınızdan ve bebeğinizin açısından son derece önem arzetmektedir.

 

Gebelikte normal kanama olur mu ? Kanamaları normal diye sınıflandırmak doğru mu ?

 

Özellikle gebeliğin başlarında olan ( herhangi bir ayında olan kanamalar dahil ) hiç birine normal gözle bakılmaz ve ormal olarak asla kabul edilemezler. Bağzı bayanlarda adet dönemine uyan dönemlerde ilk dört ayda bir miktar kanama görülebilir. Tabiki hep böyle oluyor diye bunu önemsememezlik yapmamalısınız. Bununda bir sebebinin olduğunu unutmayın.

 

Progesteron hormonu yetersizliği kanama yapar mı ?

 

Progesteron hormonu desteği az olan kadınlar ilaçla bu desteği hamilelik öncesi alıyor olsalar bile hamile kaldıktan sonra bile bu desteğe devam etmek zorundalar. Bu anlattığımız kanamalar en masum olan kanamalardır.

 

Hamilelik dönemindeki vajinal kanama korkutucu olabilir.Bu her zaman ciddi bir soruna işaret olmamasına rağmen hamilelik döneminin ilk üç ayında kanaması olan kadınlar çoğunlukla sağlıklı bebeklerinin bile alınması yoluna gitmektedir.

Kanamanın gerçek nedenleri konusunda bilgi sahibi olursanız bu konuda doktorunuzla birlikte daha sağlıklı sonuç elde edebilirsiniz.

 

Hamilelik dönemindeki vajinal kanama korkutucu olabilir.Bu her zaman ciddi bir soruna işaret olmamasına rağmen hamilelik döneminin ilk üç ayında kanaması olan kadınlar çoğunlukla sağlıklı bebeklerinin bile alınması yoluna gitmektedir.

 

Kanamanın gerçek nedenleri konusunda bilgi sahibi olursanız bu konuda doktorunuzla birlikte daha sağlıklı sonuç elde edebilirsiniz.

 

İlk 3 Aylık Dönemde Kanama

 

Çoğu kadın hamileleliklerinin ilk 12 haftasında hafif vajinal kanama ile karşılaşırlar.İlk 3 aydaki kanamaların çoğunluna sebep:

 

*Emplantasyon: Dölleme sonrası gebeliğin ilk 10-14 günlerinde hafif bir vajinal kanama ile karşılaşabilirsiniz.Bu kanama uzun sürmez.Bazı kadınlar bu hafif kanamayı anlamamakta ve hamile olduklarını fark edememektedir.

 

*Rahimde ki Değişiklikler: Gebe olduğunuzda rahim boynuna daha çok kan akar.Bu tür zararsız vajinal kanamalara özellikle rahimle kontak kuran cinsel ilişki sonrası tanık olursunuz.

 

*Düşük : Bir Amerikan üniverstesinin araştırmasına göre hamileliklerin ortalama %15 düşük ile sonuçlanmaktadır.Vajinal kanamalar esas olarak düşüğe işarettir ama kanama sizde düşük riski olduğuna dair bir kesinlik taşımaz tek başına ve maalesef bir çok kadın vajinal kanama sonrası sağlıklı bebeklerini dahi aldırmaktadırlar.

*Rahim Dışı Gebelik : Bazı durumlarda embriyo rahim dışında fallop borusu’na yerleşir.Buna rahim dışı gebelik denmektedir.Bu durumdaki embriyo yaşayamamakta ve tedavi olmadığı taktirde annenin hayatını tehlikeye atacak bir kanama olabilir.

*Enfeksiyon : Bazı kanamalarda rahimde meydana gelen enfeksiyon sebebi ile olabilir.Hamileliğinizin ilk üç ayındaki her türlü vajinal kanamanızda doktorunuza danışın.1 günden fazla süren vajinal kanamalarda ise derhal doktorunuza gidin.

 

Kanamalar için önlem almak mümkün mü?

 

Koşulların uygun olduğu yerlerde, hamilelere her kontrollerinde ultrason yapılması gerekir. Ultrason, plasentanın yerini gösterir. Plasentanın yerinin normal olmadığı tespit edilirse; anne, dikkatli olması ve cinsel ilişkiye girmemesi için uyarılır. Eğer anne bunlara dikkat edip zorlayıcı hareketlerde bulunmazsa, bunlardan kaynaklanan kanamalar engellenir. Önceden ultrasonla tespit edilirse; plasenta previa için de önlem alınabilir. Hastaya istirahat verilir ve kanama engellenir. Ancak bebek sağlıksız olduğu için vücut bebeği atmaya çalışıyorsa; bunun için yapılacak fazla bir şey yoktur.

 

Erken doğum açısından bakıldığında, hasta daha önce doğum yapmış ise bize yol gösterir;

 

“Daha önce sekiz aylık doğum yaptım, hamileliğim kanamalı geçti.” gibi. Bu tip problemler genellikle tekrarladığı için daha önceden önlem almak mümkündür. Hamileliğin 4, 5. aylarında ultrasonla veya alttan muayeneyle rahim ağzının kalınlığı ölçülür. Eğer rahim ağzı çok ince ve açılmaya hazırsa bu hastaların rahim ağzına dikiş konulabilir. Dikişle birlikte rahim ağzı büzülerek kapatılır ki; kanama olmasın ve erken doğum başlamasın. Eğer hasta iyi takip edilirse birçok şey zamanında fark edilip önlenebilir.

 

Düşüklerde yaş ne kadar ileriyse; düşük oranı o kadar yüksektir. Ancak, kanamalı gebelik oranları aşağı yukarı aynıdır.


Arama Kayıtları: hamilelikte kanama olurmu, hamile kalınca kanama olurmu, hamilelikte kanama olur mu, hamileliğin ilk ayında kanama olurmu, hamileyken kanama olurmu, hamilelik öncesi kanama olurmu, hamileliğin ilk günlerinde kanama olurmu, gebelıkte kanama olurmu, hamilelik kanama olurmu, gebeliğin ilk günlerinde kanama olurmu, 8 aylk gebelikte az kanama olursa ne olur, hamileliin ilk aynda kanama olurmu, hamilelik ncesi hafif kanama olur mu, vajinal ultrason sonrası kanama, hamilelikte vajinal kanama olur mu, gebelikte kanama çeşitleri, hamilelikte enfeksiyon kanama yaparmı, gebelikte enfeksiyon kanama yaparmı, hamileliini renmeden dk olur mu, gebelikte vajinal ultrasondan sonra kanama, 3 aylk hamilelikte kanama olursa normalmi, hamileliğin ilk ayında rahim aşada olurmu, gebelikte progestan kanama yaparmı, vajinal ultrasondan sonra kanama, gebelikte ilikide kanama olur mu, myomlarla gebe kalınca kanama olurmu, progestan kullanirken hamile kalinirsa kanama olur mu, hamilelikde kanama ne kadar sıklıkla gelir, hamilelik öncesi hafif kanama olurmu, hamilelikte kanama çeşitleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git